Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Rize 20°C
Anasayfa
Künyemiz
Madenli
Ücretsiz WiFi Nasıl Kullanılır
İmsakiye
Yeni Üye
Arşiv Madenli Haber Cenaze Haberleri Muhtar Adayları Madenli Spor Madenli Belediyesi Çayeli Rize Trabzon Gündem Spor Diğer »
Madenli

MADENLİ BELDESİ

 MADENLİ BELDESİNİN GEÇMİŞİ VE BUGÜNKÜ DURUMU

M.Ö. 700 yıllarında önce Miletoslular geliyor, Çayeli civarlarına çıkıyorlar. Şimdiki Maklivat ve Sanga mahalleleri civarlarında maden ocakları olduğunu keşfediyorlar. Maden çıkartıyorlar ve çalışanların da bu çevrede konaklamalarından ötürü oluşan yerleşim birimine “Adineus” adını veriyorlar. 
Daha sonraki dönemlerde Romalılar, Bizanslılar, Finikeliler, Cevevizliler, Yunanlılar, Ruslar geliyor ve Adineus adı (Bu medeniyetlerden biri tarafından) değiştirilerek “Latom” oluyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında da çıkarılan bir kanunla (yayla ve semt adları hariç) bütün köy, nahiye ve ilçe adları değiştiriliyor ve Latom da yasal olarak “Madenköy” adını alıyor. Madenköy adının kaynağı, binlerce yıllık bir süreçte çeşitli medeniyetlerin belli aralıklarla buradan maden çıkardıklarıdır. Adı üstünde Madenköy. Madenköy ismi 1973 yılında Belediye kurulmasıyla Madenli olarak değişmiştir. 
Madenli Beldesi: Rize’nin Doğusunda, Çayeli ilçesi sahilinden 7 kilometre içeride ve Güneyde yer alır. Doğusunda Derebaşı köyü ve turistik Ağaran şelalesi ve Isırlık tepeler, Batısında Güzeltepe, Makraş ve Musadağı, Güneyinde Çinofol dağları, Seslidere, Buzlupınar, Yeşiltepe, Kaptanpaşa, Çukurluhoca, Çataldere ve İncesu köyleri, Kuzeyinde İncesirt, Sarısu, Yamaç, köyleri ile Çayeli’nin Aşıklar ve Zancel mahalleleri yer almaktadır.
Madenli’de 1973 yılında belediye kurulmuş olup, 10 mahallesi mevcuttur. 10 mahalle 32 km karayolu ile merkeze ve birbirine bağlıdır. Bu yolların tümü betonla kaplanmıştır. Sadece mahallelerdeki ara bağlantı yollarında betonlaşmamış yerler mevcuttur. Madenli Beldesi Karadeniz dağlarına doğru, Büyükdere Vadisinin iki yamacına kurulmuş tabiat harikası bir yerleşim yeridir. Büyükdere bir elmanın iki yarısı gibi beldeyi ikiye böler. Bu iki yaka üzerinde kurulan 3 adet Beton Köprü, 3 adet tarihi Asma Köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Madenli Beldesinin nüfusu 2009 yılı Devlet İstatistik Enstitüsünün açıklamış olduğu son verilere göre 2636 olup, 1450 hektar alana sahip, 10 mahalleden oluşmaktadır. 2007 yılında Çayeli İncesirt Köyünün Latifli Köyü sapağından Madenli Merkez Mahallesi arasında kalan Doğurtli mevkii Madenli Merkez Mahallesine bağlanmıştır. Merkez Mahallesine bağlanan Doğurtli mevkiinin Beldenin 9. ncü mahallesi olarak Yenimahalle Mahallesi ismiyle ayrı bir mahalle olarak ayrılması çalışmalarının son safhasına gelinmiştir. Madenli Beldesinin Doğusunda Merkez, Yazıcılar, Habiboğlu ve Topkaya mahalleleri, Batı’sında da Kazancılar, Maden, Çamlıca ve Aloğlu Mahalleleri yer almaktadır.
Madenli Beldesi Merkez Mahallesinde eğitim, öğretim alanında 750 öğrenci kapasiteli 75. YIL YİBO Bölge Yatılı İlköğretim Okulu ile 250 öğrenci kapasiteli Madenli İlköğretim Okulu mevcuttur. Ayrıca; 3 adet cami, 1 adet Erkek Talebi Yurdu, 1 adet Kız Talebe Yurdu, Erkek Talebe Yurdu benyesinde kurulan İsabet Etüt Eğitim Merkezi 250 öğrenci kapasiteli Madenli Belediyesine ait Çayeli Bakır İşletmelerine kiralamış olduğu binanın 2 ve 3. uncü katında faaliyetine devam etmektedir. Madenli Beldesinin Maden Mahallesi hariç her mahallesinde cami mevcuttur.
Madenli Beldesi Merkez Mahallesi sınırları içerisinde işletme olarak; Parke Taşı İmalathanesi, Boşnakoğlu Çelik Metal, Total Akaryakıt İstasyonu, Çayeli Hazır Beton işletmeleri mevcuttur. Ayrıca; Madenli Beldesi Maden Mahallesi sınırları içerisinde kalan Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş. mevcuttur. Burada dünyanın en kaliteli bakır cevheri bulunur. Bu cevher Kanada firması (İNMET) tarafından işletilmektedir. Bu işletmenin Madenli Beldesine Ekonomik, Sosyal, Kültürel yönden çok büyük katkıları vardır. 500’e yakın çalışanı ile oldukça büyük bir tesistir. Bu çalışanların 280 dolayındaki çalışanı Madenli Beldesi ve çevresindendir. Bu işletmenin Madenli Belediyesi’nede her alanda çok büyük katkıları vardır. Madenli Belediyesi ile uyumlu çalışmaları devam etmektedir. 
Madenli Belediyesi 1973 yılında kurulmuş şirin bir Belde Belediyesi olup, bölgesinde bulunan Belde Belediyeleri içerisinde ekonomik açıdan örnek gösterilecek bir Belediyedir. Çevre ve alt yapı hizmetlerini tamamlayıp örnek bir belediye olma yolunda hızlı adımlarla yürümektedir. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Seçilen Necip Yazıcı Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir. Belediye bünyesinde 5 adet kadrolu Memur, 6 adet Kadrolu İşçi ve 4 adet‘ de hizmet alımı ile çalıştırılan işçi olmak üzere toplam 15 adet çalışanı ile çalışmalarını yürütmektedir. 

 
Madenli için Ezan Vaktı

Facebook
Yazarlar
Musa Kazım Yılmaz
Öz Eleştiriye Varım!!!
  Öz Eleştiriye Varım!!! Gelin birazcı...
Hava Durumu ( Rize )
Bugün
16°C - 20°C
Perşembe
14°C - 21°C
Cuma
15°C - 22°C
Cumartesi
16°C - 24°C
Röportajlar
YILMAZ Ailesinin Acı Günü Mehmet YILMAZ Vefat Etmiştir
Madenli Maden Mahallesinden olup İstanbul/Ağva'ya yerleşen Merhum (Kefal) Mustafa YILMAZ'ın oğlu; (Merhum Ahmet, Ali, Sadık), Kemal ve Reşit YILMAZ'ın kardeşi,&...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.
(İMAM-I RABBANİ (R.A))
Süper Lig
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Madenli
Ücretsiz WiFi Nasıl Kullanılır
İmsakiye
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(93 Online) 0,11ms
Air Max 2016 Price F50 adizero Pas Cher Oferta Baridi Supreme x Air Max Nike Hypervenom Phantom FG Nike Air Max 09 JCRD Air Max 2014 Leather Nike Mercurial focicipők Adidas Stan Smith baratas Baratos Air Max 95 Nike Air Max 2017 Pas Cher Nike Air Max Tn Elado Air Max 90 Sneakerboot Noir MBT Outlet Madrid Air Max 90 Infrared MBT BOOTS OUTLETS NIKE AIR MAX FLYKNIT SOLDES Férfiak Nike Air Force 1 Günstige Adidas Originals Stan Smith Schuhe für Air Jordan 1 "Top 3" Adidas Springblade Laufschuhe Air Jordan 13 Retri NIKE MERCURIAL VAPOR CR7 6 Inch Timberlands - 70% Off Adidas Ultra Boost Uncaged Nike Air Max 95 Billig cheap Canada Goose Moncler Clearance KD 9 Zapato De Baloncesto Air Max 2017 KPU